To co mo¿e siê bezsprzecznie podobaæ w Mys³owicach i co od razu zwraca uwagê ka¿dej odwiedzaj±cej je osobie, to mocne pofa³dowanie terenu. Mys³owice le¿± na wielu pagórkach, a ró¿nica wysoko¶ci pomiêdzy terenami obni¿onymi a wzniesieniami siêga a¿ 100 m (od 233,5 do 336 m n.p.m.), dziêki czemu jest tu wiele doskona³ych punktów widokowych. Je¶li dodamy jeszcze do tego, ¿e 2/3 obszaru miasta s± to lasy oraz pola i ³±ki, a w pozosta³ej 1/3 znajdzie siê ciekawe zabytki, to zaczynamy patrzeæ na Mys³owice jako na raj dla pieszych wêdrówek i rowerowych wycieczek. I tak jest rzeczywi¶cie! Doceni³o to ju¿ wielu mieszkañców miasta i przyjezdnych!
Bardzo blisko centrum Mys³owic, pomiêdzy s±siaduj±c± ze Starym Miastem S³upn± a Brzêczkowicami znajduje siê jedno z najpopularniejszych spacerowo wzniesieñ Mys³owic, zwane Górk± S³upeck± (lub Wzgórzem Ko¶ciuszki). Chocia¿ wzniesienie zwi±zane jest bardziej ze S³upn±, to jest od niej oddzielone torowiskiem i o wiele ³atwiej dotrzeæ do niego z Brzêczkowic, z czego mieszkañcy tamtejszego osiedla chêtnie korzystaj±. Górka S³upecka jest czê¶ciowo poro¶niêta m³odym, czystym lasem, a czê¶ciowo naturaln± ³±k± z bogat± ro¶linno¶ci±. Przy jej zboczu nad zbiegiem Czarnej i Bia³ej Przemszy, czyli Trójk±cie Trzech Cesarzy wznosi³a siê kiedy¶ ogromna Wie¿a Bismarcka, któr± upamiêtnia dzi¶ ods³oniêty w 2004 r. obelisk. Na szczycie Górki znajduje siê cmentarz katolicki z bardzo star± kapliczk± przy murze, a nieopodal, przy ul. Ziêtka najbardziej oryginalny mys³owicki ko¶ció³, którego wnêtrze naprawdê zachwyca!
ul. Graniczna i ul. le¶na
Ulica Graniczna jest jedn± z najbardziej ciekawych mys³owickich ulic. Jej nazwa zwi±zana jest z XIX-wieczn± granic± dawnych powiatów bytomskiego i pszczyñskiego, która przebiega³a w³a¶nie wzd³u¿ tej ulicy. Wytyczenie granicy w tym miejscu nie by³o przypadkowe - ulica prowadzi pomiêdzy dolinami, d³ugim wzniesieniem, z którego rozci±gaj± siê dalekie widoki na dzielnice Mys³owic, szczególnie Weso³± i Morgi, chocia¿ widaæ st±d równie¿ ¦ródmie¶cie, a nawet Katowice i Sosnowiec! Asfaltowana ulica Graniczna krzy¿uje siê z gruntow± ulic± Le¶n± o równie¿ bardzo starej historii, która jak nazwa wskazuje rzeczywi¶cie prowadzi³a kiedy¶ lasem. Obecnie ul. Le¶na prowadzi wzd³u¿ lasu, a jej obecny wygl±d zwi±zany jest z powstaniem dzielnicy Morgi, kiedy to wykarczowano pod now± osadê wielki obszar lasu po jednej jej stronie. Ulica Le¶na prowadzi od starej Weso³ej przy skrzy¿owaniu z ulic± Graniczn± a¿ do Brzezinki, chocia¿ w po³owie trasy, na granicy Morgów i Brzezinki, jej bieg jest przerwany zjazdem na autostradê. Wyj¹tkowo urokliwa jest morgowska, nieasfaltowana czê¶æ ul. Le¶nej, wij±ca siê przy lesie i jednorodzinnej zabudowie.
Staw "Hubertus"
Po³o¿ony na pó³nocnym skraju Mys³owic, przy granicy z Katowicami i Sosnowcem staw "Hubertus" tak jak i s±siedni, katowicki staw "Morawa" jest pozosta³o¶ci± po wielu stawach, które od niepamiêtnych czasów a¿ do koñca XIX wieku znajdowa³y siê tu¿ przy Mys³owicach. Najbli¿szy staw, który znajdowa³ siê przy Parku Zamkowym w miejscu boiska KS "Górnik 09". Staw "Hubertus" po³o¿ony jest za mys³owick± gie³d± samochodow± w Szabelni na Piasku. Nad jego brzegiem znajduje siê ma³y o¶rodek sportowo-wypoczynkowy. Nad staw naj³atwiej doj¶æ od strony Piasku ulic± Szabelnian± omijaj±c du¿e zamkniête tereny przemys³owe.
"Mazynberg" (Wzg. Maazego)
Wzgórze Maazego jest najwy¿szym wzniesieniem ¦ródmie¶cia. Znajduje siê ono przy skrzy¿owaniu ulic Szopena i Moniuszki, miêdzy osiedlami Wielkiej Skotnicy, Okrzei, Szopena i tzw. osiedlem policyjnym w Janowie Miejskim. Na szczycie wzgórza, które wcze¶niej w ca³o¶ci zajmowa³y ogródki dzia³kowe, znajduje siê nieukoñczona budowa szko³y podstawowej, która mia³a szanse staæ siê jedn± z najnowocze¶niejszych w mie¶cie, ale prawdopodobnie nigdy, z powodu ni¿u demograficznego, nie powstanie. Wzd³u¿ ulicy Szopena wiedzie szeroki, idealny do spacerów chodnik, wznosz±cy siê stromo z obu stron szczytu. Najpiêkniejsze widoki ze Wzgórza Maazego roztaczaj± siê w³a¶nie wzd³u¿ ul. Szopena - w jedn± stronê na Janów Miejski i Katowice, a w przeciwn± na ¦ródmie¶cie i Stare Miasto.
ogródki dzia³kowe Huty Rozalii
Na Æmoku w lesie, w miejscu nieistniej±cej jednej z kilku ma³ych mys³owickich hut, Huty Rozalii, znajduj± siê bardzo przyjemne ogródki dzia³kowe. Z powodu swojego le¶nego po³o¿enia s± one chêtnie odwiedzane nie tylko przez samych dzia³kowiczów, ale te¿ licznych mieszkañców ¦ródmie¶cia, którzy udaj± siê tam na spacery po lesie. Wielu rowerzystów drogi równie¿ chêtnie, omijaj±c niebezpieczne, przeje¿d¿a przez Hutê Rozalii w drodze na Morgi, Larysz lub Weso³±, poniewa¿ w tym miejscy w lesie znajduje siê szeroki przejazd pod autostrad±, wybudowany z my¶l± o zwierzêtach i lokalnym ruchu pieszo-rowerowym.
K±pielisko MOSiR "S³upna"
K±pielisko na S³upnej powsta³o w okresie przedwojennym i zasilane jest ono naturalnymi wodami sp³ywaj±cymi tu od strony Morgów. Sk³ada siê ono ze sztucznego stawu ca³orocznego i du¿ego sezonowego basenu, zalanego zdatn± do k±pieli wod± w okresie letnim. Na terenie k±pieliska znajduj± siê otwarte boiska do siatkówki, a w jego s±siedztwie dwie restauracje, hotel, Centralne Muzeum Po¿arnictwa oraz du¿y bezp³atny parking samochodowy. Na teren k±pieliska mo¿na dotrzeæ dogodnymi do spacerów gruntowymi ¶cie¿kami od S³upnej i Starego Miasta (przy torach kolejowych, od ul. Korczaka), Brzêczkowic (przez Górkê S³upeck±), Æmoka i ¦ródmie¶cia (przez las wzd³u¿ ul. Stadionowej) oraz od Morgów i Weso³ej (przez las od strony Huty Rozalii).
Parki i zieleñce Starego Miasta
Mys³owickie Stare Miasto jest niewielkie i st³oczone, wiêc zadziwia jak wiele miejsca zajmuj± w nim staromiejskie parki i zieleñce. Znajduj± siê tu a¿ trzy du¿e parki - Park Zamkowy (w miejscu dawnego terenu dworskiego), Park Ludowy (w miejscu dawnego rozlewiska Czarnej Przemszy) i Park Promenady (wzd³u¿ Promenady wiod±cej do Trójk±ta Trzech Cesarzy). Oprócz tego niczym parki zazielenione s± Plac Wolno¶ci i Plac Mieroszewskich, a dodatkowe zieleñce znale¼æ te¿ mo¿na przy ka¿dym z czterech ko¶cio³ów. Staromiejskie zieleñce s± nie tylko miejscem wytchnienia dla klientów i interesantów znajduj±cych siê tu miejskich urzêdów, ale te¿ miejscem spacerów i spotkañ mieszkañców Starego Miasta, ¦ródmie¶cia, Piasku i S³upnej.