¦l±sk jest przedziwnym regionem,o d³ugich,ciekawych dziejach. Jest on, pomimo wyra¼nych i nie s³abn±cych w³asnych cech, prawdziw± mieszank± ró¿nych kultur. Symbolem tego wymieszania s± w³a¶nie le¿±ce przy wschodniej granicy ¦l±ska Mys³owice... [wiêcej]
Zarówno je¶li jeste¶ "hanysem" jak i "gorolem", Mys³owice s± Twoim miastem!
Kim s± ¦l±zacy
¦l±zacy s± mieszkañcami ¦l±ska, krainy w ¦rodkowej Europie po³o¿onej wzd³u¿ Odry, opartej o Karkonosze i Beskidy, ze swoim centrum kulturowym we Wroc³awiu. ¦l±zacy zamieszkuj± zarówno Dolny jak Górny ¦l±sk, w jeko polskiej i czeskiej czê¶ci. Stolica regionu le¿y w Dolnym ¦l±sku, we Wroc³awiu, jednak za ziemiê ¦l±zaków najczê¶ciej uwa¿a siê, b³êdnie, tylko Górny ¦l±sk. Chocia¿ ¦l±sk ma historiê znacznie d³u¿sz± ni¿ Polska, a poczucie w³asnej odrêbno¶ci ¦l±zaków, pomimo ró¿nej przynale¿no¶ci pañstwowej, nie ustaje, nie s± oni oficjalnie za odrêbny naród. Osoby spoza ¦l±ska, g³ównie Polacy z odrêbnego kulturowo Zag³êbia D±browskiego, wchodz±cego w sk³ad woj. ¶l±skiego, nazywaj± ¦l±zaków hanysami.
Kim s± "gorole"
Pojêcie goroli jest wynikiem g³êboko zakorzenionego u ¦l±zaków poczucia w³asnej odrêbno¶ci. Tym mianem okre¶laj± oni wszystkich ludzi nie bêd±cych ¦l±zakami, a wiêc pojêcie to ma podobne znaczenie jak dla antycznych Greków barbarzyñcy, czy dla ¯ydów goje. Gorolem jest wiêc ka¿dy obcy, zarówno mieszkaniec pobliskiego Sosnowca jak i Pary¿a. Okre¶lenie gorol, powsta³o w po³owie XIX wieku (podobno w Mys³owicach) kiedy to ¦l±sk po³±czono kolej± z dalszymi ziemiami i kontakty z lud¼mi spoza regionu sta³y siê czêstsze. Charakterystyczni stali siê wtedy przyje¿d¿aj±cy masowo do ¦l±ska mieszkañcy ma³opolskich gór zmierzaj±c do pracy na zachodzie Europy i w Ameryce, ale te¿ po prostu, by handlowaæ swoimi ludowymi wyrobami (robi± to zreszt± do dzisiaj), a samo s³owo gorol znaczy tyle co góral.
Ca³ym sercem polecamy!
Wydawnictwo "¦l±skie ABC"
Bardzo warto¶ciowe wydawnictwo Marka Szo³tyska publikuj±ce ciekawie opracowane ksi±¿ki o ¦l±sku wprost idealne, "gdy chcesz siê czego¶ dowiedzieæ o ¦l±sku, dla uczniów, gdy maj± co¶ zadane w szkole o ¦l±sku, aby poczytaæ do poduszki, aby poogl±daæ i wspólnie siê po¶miaæ np. podczas urodzin, na prezent urodzinowy albo na Dzieci±tko, na geszynk do Rajchu".
Mieszkasz w ¦l±sku, To jest Twoja ziemia - wbrew stereotypom bogata i kolorowa! Poznaj historiê swojego regionu i jego ciekawe tradycje!